Купил болгарскую машину, остановила полиция, сказали что будут забирать

21 aprilie 2020 308

Приветствую всех адвокатов данного портала, прошу у вас помощи. Дело в том что купил болгарскую машину, ездил все в норме пока не остановила полиция. Они сказали что знают эту машину, и типа она превысила срок в стране, но сейчас на время ЧП ведь срок не считается, а после режима ЧП я хочу на ней сразу уехать в Россию. Сказали чтоб я ее продал и больше чтоб они не видели ее у нас в городе.

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Daca termenul de ședere a auto pe teritoriu RM a expirat în interiorul perioadei de situație excepțională, atunci termenul se suspenda pină la finisarea perioadei, cu achitarea obligațiilor precum vinieta ... .
În partea ce tine de aflarea automobilului pe teritoriu MD, responsabili sunt cei de la Serviciul Vamal care monitorizează... mai detaliat aceste obiective cît și perioada de aflare sub control vamal și nu poliția. Poliția nu e în drept să interzică circulația sau de a aplica careva masuri de constrînge te dacă acestea sunt lipsite de temei/încălcării.

22 aprilie 2020

Я извиняюсь. Иными словами они не могут угрожать? мне что заберут машину на штраф стоянку, из-за превышенного срока? Я вас правильно понял?

30 aprilie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

În caz că termenul de aflare pe teritoriu RM a expirat în interiorul perioadei de situație excepțională, atunci, că excepție și veți în drept să vă aflați fără limita pe teritoriu pi a la finisarea perioadei excepționale.

Vedeți dispoziția 4 din 24.03.20 a comisiei pentru situatii excepționale pct. 42, prevede posibilitatea... mai detaliat de prelungire a termenului de aflare pe teritoriu MD în condițiile ce le puteți vedea acolo.
Totuși, această dispoziție, cît și ulterioarele nu prevede scutirea la plata venietei, astfel, va puteți afla pe teritoriul în condițiile enunțate, însă obligația de plată nu a fost anulată cum ar reieși din cele relatate mai sus.

30 aprilie 2020

срок закончился раньше приода ЧП, но машина заехала не на меня.... а на человека у которого я ее купил

30 aprilie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Asta e problemă,
Daca termenul este depășit, atunci auto trebuie scos din țară de cel ce l-am introdus, contrar, ar putea fi ridicată de la dumneavoastră.
Daca aveți procură, proprietar este persoana înscrisă în pașaportul mașinii iar dumneavoastră aveți doar dreptul de a folosi auto, inclusiv cu drepturile scrise în procură.
Puteți rămîne... mai detaliat fără mașină și fără bani.

30 aprilie 2020