La adresa personala de domiciliu este inscrisa o persoana juridica

11 martie 2018 56

Buna! As vrea sa aflu cum pot proceda daca, dupa procurarea apartamentului, am aflat ca pe adresa personala de domiciliu este inscrisa o persoana juridica, adica o intreprindere individuala care e activa la moment.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Pavel Digori
  • Student

Salut Alexandru!
Consider că urmează să înaintați o acțiune în instanța de judecată împotriva vânzătorului, având ca temei art 764 Cod civil, care prevede că vânzătorul este obligat să predea bunul fără vicii de natură juridică (liber de drepturile unui terț asupra lui), cu excepția cazului când cumpărătorul a consimțit să... mai detaliat încheie contractul cunoscând drepturile terțului asupra bunului. Reiese că vânzătorul era obligat să vă transmită apartamentul fără ca vreo altă persoană sa aibă un drept asupra acestuia.
Respectiv, odată ce vânzătorul nu și-a onorat obligaţia stipulată în art.764 şi a predat bunul cu vicii de natură juridică, atunci d-voastră sunteți în drept în baza art.735 al Codului civil să solicitați rezoluţiunea (încetarea) contractului.Și respectiv să reveniți la situația inițială, adică să vă reîntoarceți banii.

12 martie 2018