La câți ani se șterg datoriile la pensia alimentara?

12 iunie 2023 101

Bună ziua. Părinții mei au divorțat în 2013. De atunci mama se judecă cu tata pentru partajarea casei și a averii acumulate în perioada căsniciei. Mama a cerut ]ncasarea de la tata a pensiei alimentare pentru cei 4 copii. În tot acest timp s-a acumulat o datorie mare. Întrebarea mea este: în câți ani se șterg datoriile în Republica Moldova? Pensia alimentară este calculată din 2018 până în 2022 când copiii au împlinit vârsta de 18 ani.

Jurist comments 4

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă titlu executoriu e la executor, nu există termen în care se șterge datoria.
În caz că nu este intentată procedura de executare silită atunci termenul general de prescripție este de 3 ani pentru fiecare plată a pensiei.

13 iunie 2023
  • Jurisconsult

Buna Carolina, eu am să vă atenționez ce spune Codul civil, termenul de prescripție general Articolul 391. Termenul general de prescripţie extinctivă
(1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul... mai detaliat încălcat este de 3 ani.
(2) Acţiunile privind apărarea drepturilor personale nepatrimoniale se prescriu numai în cazurile expres prevăzute de lege.

14 iunie 2023
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

În cazul descris, nu există termen la expirarea căruia să fie anulată suma pensiei de întreținere calculate în baza hotărârii judecătorești.

14 iunie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Pensia de întreținere este o plată periodică, acest lucru rezultă din prevederile art.105 alin.(1) lit.a)Cod de executare.
Respectiv prin prisma prevederilor art.16 alin.(2) termenul de 3 ani în interiorul căruia se poate cere executarea silită se calculează de la scadența fiecărei plăți. Respectiv plățile scadența cărora a trecut de 3 ani... mai detaliat pînă la înaintarea titlului spre executare nu vor putea fi încasate silit.

Codul de executare al RM prevede:
Articolul 105. Urmărirea salariului şi a altor venituri ale debitorului

(1) Salariul şi alte venituri băneşti ale debitorului pot fi urmărite în baza documentelor executorii în cazul în care:

a) se execută hotărîrile privind încasările periodice (pensia de întreţinere, repararea prejudiciilor cauzate prin schilodire sau prin o altă vătămare a sănătăţii, în legătură cu pierderea întreţinătorului etc.);

Articolul 16. Termenele de prezentare a documentelor executorii spre executare

(1) Titlul executoriu poate fi prezentat spre executare în decursul a 3 ani de la rămînerea definitivă a hotărîrii judecătoreşti în al cărei temei a fost emis, dacă legea nu prevede altfel.

(2) Documentul executoriu privind urmărirea plăţilor periodice îşi menţine valabilitatea în cursul întregii perioade în care urmează să se efectueze plăţile. Termenul stabilit la alin. (1) se aplică fiecărei plăţi periodice în parte, iar curgerea lui începe de la scadenţa fiecărei plăţi.

Articolul 114. Modul de încasare a pensiei de întreţinere

şi a restanţelor la pensie

(1) Modul de încasare a pensiei de întreţinere şi a restanţelor la pensie este reglementat de Codul familiei.

(2) Dacă creditorul a retras documentul executoriu şi procedura a fost încheiată, la prezentarea ulterioară a documentului executoriu spre executare pensia de întreţinere se încasează de la data prezentării documentului executoriu, iar cuantumul restanţei se stabileşte de către instanţa de judecată, la cererea creditorului, în modul stabilit de Codul familiei.

(3) În cazul în care documentul executoriu este în proces de executare, iar pensia de întreţinere nu a fost reţinută, cuantumul restanţei se determină de către executorul judecătoresc pentru toată perioada anterioară printr-o încheiere motivată.

(4) Dacă debitorul nu a lucrat sau nu a beneficiat de prestaţii sociale în perioada în care s-a format restanţa sau nu a prezentat acte ce confirmă salariul şi/sau alte venituri ale sale, cuantumul restanţei la pensia de întreţinere se determină de către executorul judecătoresc, pornindu-se de la salariul mediu pe ţară existent la momentul determinării restanţei.

15 iunie 2023