La ce distanta de gardul comun trebuie sa se afle garajul vecinului?

17 noiembrie 2017 898

Buna ziua. La ce distanta de gardul comun trebuie sa se afle garajul vecinului?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Codul civil prevede:
Articolul 389. Distanţa pentru construcţii, lucrări şi plantaţii
(1) Orice construcţie, lucrare sau plantaţie se poate face de către proprietarul terenului numai cu respectarea unei distanţe minime faţă de linia de hotar, conform legii, regulamentului de urbanism sau, în lipsă, conform obiceiului locului, astfel încît să nu se... mai detaliat aducă atingere drepturilor proprietarului vecin.
(2) Arborii, cu excepţia celor mai mici de doi metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii, trebuie sădiţi la distanţa stipulată de lege, de regulamentul de urbanism sau de obiceiul locului, dar care să nu fie mai mică de 2 metri de linia de hotar.
(3) În caz de nerespectare a distanţei prevăzute la alin.(1) şi (2), proprietarul vecin este îndreptăţit să ceară scoaterea ori tăierea la înălţimea cuvenită a arborilor, plantaţiilor ori gardurilor pe cheltuiala proprietarului terenului pe care acestea sînt ridicate.

__________
Legile Republicii Moldova
1107/06.06.2002 Codul civil. Cartea a doua - Drepturile reale (art.284-511) //Monitorul Oficial 82-86/661, 22.06.2002
***
Din câte ştiu Regulamentul de urbanism din Chişinău nu prevede această limită.
În practică se invocă limita antiincendiară prevăzute de Normele şi regulile de construcţie ale URSS (aşa numitele SNIPuri).

18 noiembrie 2017