La ce distanta e permisa cresterea animalelor domestice de la gardul vecinului?

8 septembrie 2018 2805

La ce distanta e permisa cresterea animalelor domestice (gaini, rate, caine) de la gardul vecinului in satul Bacioi? Vecinul tine rate langa gardul meu si e un miros insuportabil. Are unde sa le mute, dar doresc sa cunosc dupa lege cum e corect.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
legislația nu prevede norme care ar putea oferi un răspuns la această întrebare, atăt timp cît animalele domestice crescute sunt pentru consum propriu a gospodăriei, adică nu este fermă sau altă formă de activitate economică.
Totoși, există norme care prevăd o bună convețuire a indivizilor în calitate de vecini, adică... mai detaliat e vorba despre dreptul de vecinătate.

Articolul 377. Obligaţia de respect reciproc
Proprietarii terenurilor vecine sau ai altor bunuri imobile învecinate, pe lîngă respectarea drepturilor şi obligaţiilor prevăzute de lege, trebuie să se respecte reciproc. Se consideră vecin orice teren sau alt bun imobil de unde se pot produce influenţe reciproce.
Articolul 378. Influenţa vecină admisibilă
(1) Proprietarul terenului sau al unui alt bun imobil nu poate interzice influenţa pe care o exercită asupra bunului său gazul, aburul, mirosul, funinginea, fumul, zgomotul, căldura, vibraţia sau o altă influenţă similară provenită din terenul vecin dacă nu împiedică proprietarul în folosirea bunului sau dacă încalcă nesemnificativ dreptul acestuia.
(2) Dispoziţiile alin.(1) se aplică şi în cazul în care influenţa este considerabilă, dar este produsă de folosirea obişnuită a unui alt teren şi nu poate fi înlăturată prin măsuri justificate economic. Dacă este obligat să suporte o asemenea influenţă şi dacă aceasta depăşeşte folosirea recunoscută obişnuită în localitatea respectivă şi limitele economice admisibile, proprietarul poate cere proprietarului de teren care cauzează influenţa o compensaţie corespunzătoare în formă bănească.
Articolul 379. Atentarea inadmisibilă
(1) Proprietarul poate cere interzicerea ridicării sau exploatării unor construcţii sau instalaţii despre care se poate afirma cu certitudine că prezenţa şi utilizarea lor atentează în mod inadmisibil asupra terenului său.
(2) Dacă construcţia sau instalaţia a fost ridicată respectîndu-se distanţa de la hotar stabilită de lege, demolarea sau interzicerea exploatării acestora poate fi cerută doar în cazul în care afectarea inadmisibilă s-a produs în mod evident.

sigur prevederile sus citate urmează a fi luate în calcul de către vecini pentru o convețuire liniștită, contrar, urmează a se apela la instanța de judecată pentru a se obliga în eliminarea sau stoparea în încălcarea cărorva drepturi.

Sigur la moment puteți apela și la poliția de sector cu o plîngere, însă din păcate, nu sunt prea interesați cît și competenți la acest capitol.

9 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
De asemenea, ați putea încerca să vă adresați și la Centrul de Sănătate Publică Chișinău, cu solicitarea de a verifica dacă se respectă normele sanitare și altele.

9 septembrie 2018