La ce organe pot apela pentru a obtine evacuarea materialelor de constructii aflate pe teritoriul cooperativei?

31 iulie 2018 15

Unui din locuitorii cooperativei i s-au anulat actele de constructie pe teritoriul comun al cooperativei, dar materialele de constructie au ramas. Dupa ce termen proprietarul materialelor poate fi obligat de lege sa le evacueze din spatiul comun?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
În esență obligația aparține proprietarului în cauză, notificațil în acest aens prinscrisoare cu aviz, dacă refuză, puteți angaja pe cineva să evacueze cu transmiterea cheltuielilor generate către proprietar.
O altă variantă, obligarea prin intermediul instanței, cu compensarea cheltuielilor generate.

31 iulie 2018