La ce perioadă am dreptul la concediul anual, fiind revenită din concediul pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani?

15 iunie 2017 64

Am revenit la serviciu din concediul pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, cu program parțial plătit (copilul are la moment 2 ani și 2 luni). Întrebarea este: la ce perioadă am dreptul la concediul anual?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vladislav Mocanu
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Salut, Elena.

Uitațivă ce spune Codul muncii, atrăgând ateția la alineatul 3, în special:

Articolul 97. Timpul de muncă parţial
(1) Prin acordul dintre salariat şi angajator se poate stabili, atît la momentul angajării la lucru, cît şi mai tîrziu, ziua de muncă parţială sau săptămîna de muncă parţială. La rugămintea femeii... mai detaliat gravide, a salariatului care are copii în vîrstă de pînă la 14 ani sau copii cu dizabilităţi (inclusiv aflaţi sub tutela/curatela sa) ori a salariatului care îngrijeşte de un membru al familiei bolnav, în conformitate cu certificatul medical, angajatorul este obligat să le stabilească ziua sau săptămîna de muncă parţială.
(2) Retribuirea muncii în cazurile prevăzute la alin. (1) se efectuează proporţional timpului lucrat sau în funcţie de volumul lucrului făcut.
(3) Activitatea în condiţiile timpului de muncă parţial nu implică limitarea drepturilor salariatului privind calcularea vechimii în muncă, inclusiv a stagiului de cotizare, cu excepţia cazurilor prevăzute de legislaţia în vigoare, durata concediului de odihnă anual sau a altor drepturi de muncă.

Altfel spus, aveți dreptul să beneficiați de concediul anul ca și oricare angajat.
Aveți dreptul să cereți condiu anual chiar în următoarea zi după ce ați ieșit la munca cu un program parțial platit.

16 iunie 2017