La ce pret este un proces de divort?

21 iulie 2017 255

Vreau sa divortez de sotul meu, copii nu avem. Cit va fi pretul si cit dureaza aceasta procedura?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Fiecare avocat are prețul său, iar durata iarași nu are un termen expres această depinzând de mai multe circumstanțe..

22 iulie 2017
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Valentina,
Pretul divortului difera de la avocat la avocat, ar fi neetic pentru cineva sa va zica un pret aici in public, fara a cunoaste detalii.
Asa sau altfel, recomandarile pe care le au avocatii sunt la acest link - http://uam.md/media/files/files/recomandari_onorarii_2012_2481843.pdf
La fel, fiind o profesie libera, in definitiv... mai detaliat pretul este negociabil.

22 iulie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Daca nu aveti careva litigii referitoare la proprietatea comuna (daca aceasta este) sau cu privire la intretinerea sotului inapt de munca (daca sotul este inapt de munca) casatoria poate fi desfacuta la Oficiul Starii Civile. Pentru aceasta este nevoie de declaraţia comună a ambilor soţi privind divorţul in care sa... mai detaliat specificati, printre altele, ca nu aveti copii minori comuni. Divorţul se înregistrează în prezenţa ambilor sau a unuia dintre soţi, la expirarea termenului de o lună de la data depunerii declaraţiei.

Conform Legii cu privire la taxa de stat, pentru înregistrarea desfacerii căsătoriei cu acordul comun al soţilor care nu au copii minori taxa de stat este de 500%, adica 100 MDL.

22 iulie 2017