La ce valoare se vamuiesc bunurile?

8 iunie 2023 54

Buna ziua. Am niste gene false oprite in vama Leuseni. Vreau sa stiu cum se vamuiesc acestea si care e amenda aplicata. Valoarea genelor este de 5.000 lei, insa organul vamal a stabilit ca pretul acestora ar fi 7.200 lei si au calculcat taxe vamale in marime de 2.400 lei, plus amenda intre 5.000 si 25.000 lei. As dori sa stiu cat de corecta este solutia la care a ajuns organul vamal.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Olga.
Dacă corect am înțeles, ați declarat și încercat să introduceți pe teritoiul RM un lot de marfă (gene false) evaluate de dumneavoastră la 5000 lei.
Serviciul vamal a considerat că valoarea în vamă declarată de dumneavoastră a fost făcută cu folosirea frauduloasă a documentelor, și a evaluat valoarea... mai detaliat în vamă conform REGULAMENTUL privind modul de declarare a valorii în vamă a mărfurilor https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=136125&lang=ro#

Probabil în temeiul prevederilor Codului contravențional vi s-a aplicat amenda:
Articolul 287. Încălcarea regulilor vamale
(10) Introducerea pe sau scoaterea de pe teritoriul Republicii Moldova a mărfurilor, obiectelor și altor valori, prin locuri stabilite pentru control vamal, prin tăinuire de controlul vamal, prin ascundere în locuri special pregătite sau adaptate în acest scop, ori cu folosirea frauduloasă a documentelor sau a mijloacelor de identificare vamală, ori prin nedeclararea sau declararea neautentică în documentele vamale sau în alte documente de trecere a frontierei, dacă aceste acțiuni nu constituie infracțiune, dacă valoarea mărfurilor, obiectelor și altor valori constituie:
– până la 2000 de unități convenționale, se sancționează cu amendă de la 100 la 500 de unități convenționale;

9 iunie 2023

Mulțumesc mult pentru receptivitate, operativitate și efortul depus,pentru redirecționare la actul legislativ concret

11 iunie 2023