La ce vârsta a copilului mama poate sa il lase tatalui?

18 ianuarie 2022 43

Buna ziua! Suntem divortati si avem un copil de un an si sapte luni. Mama copilului vrea sa plece la munca peste hotare si sa imi lase copilul mie. Are dreptul sa lase copilul la asa o varsta pe seama tatalui? In prezent nu sunt casatorit.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Alexandru cu toată stima și respectul pentru utilizatorii acestui portal dar întrebarea Dvs este lipsită de un substrat de orice formă. Manifestă puțină seriozitate în gândire și nu uita că vorbești de propriul copil care porți obligații față de el începând cu prima clipă a existenței sale, nu există... mai detaliat responsabilități juridice mai multe de partea mamei decât a tatălui, fiecare au obligații în mod egal față de copil.

19 ianuarie 2022