La incalcarea liniei duble este nevoie de proba video sau este destul ca inspectorul de patrulare a vazut incalcarea?

6 februarie 2020 67

Buna ziua. Am fost nevoit sa incalc linia dubla (in fata mea s-a oprit o rutiera pentru a debarca pasageri si era unica banda pe sens), moment in care am fost vazut de inspectorii de circulatie. Acestia mi-au intocmit proces-verbal contraventional, dar au refuzat sa-mi prezinte vreo proba video, mentionind ca au vazut incalcarea si asta este destul. Pot contesta procesul-verbal? In cazul in care judecata pastreaza amenda, mai pot sa o achit in jumate? Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În sine, constatarea agentului prezintă în sine o probă ar nu și cea esențială, de aceea da ar urma să vă prezinte o probă foto/video astfel în lipsa acestora puteți întredevăr contesta procesul verbal de și circumstanțele de fapt dvs va urma să le negați precum că nu a-ți... mai detaliat încalcat deloc linia dublă de altfel din indicațiile de mai sus recunoașteți încălcarea, de aceea urmează să vă decideți dacă merită să contestați sau nu.

6 februarie 2020