La privatizare se ia in considerare suprafata totala disponibila in diferite locuri de trai (neprivatizate)?

27 martie 2019 76

Multumesc mult pentru raspuns! Dar cum sa inteleg: art 10. Asigurarea normativă cu spaţiu locativ în procesul privatizării se acceptă în mărime de 20 m pătraţi de suprafaţă totală echivalentă la o persoană (inclusiv membrilor familiei care nu sunt cetăţeni ai Republicii Moldova) şi cu un supliment de 10 m pătraţi pentru o familie, inclusiv pentru persoanele rămase singure în urma decesului soţului (soţiei), precum şi pentru celibatari?
Acest metraj normativ se ia in considerare din metrajul privatizat sau din metrajul total pe care il detine persoana (adica m2 in apartamentul pe care eu vreau sa-l cumpar). Poate oare, printre documentele necesare, sa se ceara un certificat de la cadastru? Multumesc!

Jurist comments 1

Aceasta intrebare este o continuare la mesajul: Contract de cesiune sau de donatie? din 27 martie

28 martie 2019