La schimbul valutar mi-au dat cu 200 de lei mai putin decat trebuia

25 iulie 2021 26

Buna! Am 16 ani si recent am schimbat 5.000 de ruble in lei moldovenesti la un schimb valutar. Am constatat ca mi-au dat cu 200 lei mai putin, dar bonul nu l-am luat de la casa. Pot sa cer in judecata banii de care am fost amagita? Pot pretinde sa vedem inregistrarea de pe camerele de luat vederi instalate acolo?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na Ecaterina, unicul document pentru a enișia ocauză civilă e bonul de plată, el se v-a socoti ca probă în rest nu, video o să confirme precum că ați fost la această casă de schimb în rest nu.

27 iulie 2021
Marcel GORINCIOI
  • Jurisconsult

In plus la cele menționate de colegul meu, Mihail, persoana care schimba banii este obligată sa verifice suma primită la ghișeu, e bine de știut pentru viitor.

Toate bune.

27 iulie 2021