La un copil care nu are tată, se spoate de pus un orice prenume?

18 mai 2017 27

Copilul damu are adeverinte de nastere, dar e fara prenume se poate de pus un orice prenume?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Dumitru.

Legea cu privire la actele de stare civila reglementează la art. 23 alin. (4) că la momentul întocmirii certificatului de naștere prenumele copilului se inscrie la indicația mamei.

În cazul în care copilul are certificat de naștere vedeți art. 49 din Legea cu privire la actele de stare... mai detaliat civilă.

19 mai 2017