La volanul masinii se afla o persoana straina si a venit amenda

12 iulie 2019 155

La volanul masinii se afla o persoana straina si a venit amenda pentru depasirea vitezei. Cum se poate de achitat, daca persoana data este peste hotare, dar am codul personal si copia permisului de conducere.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Mergeți la Bancă, și in baza procesului verbal achitați amenda din numele Dvs. (cu buletinul Dvs.)

13 iulie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

În cazul în care la volanul automobilului Dvs se afla în acel moment o altă persoană ar fi cazul sa va adresați Centrului unic de monitorizare şi coordonare al Inspectoratului naţional de patrulare al IGP al Mai pentru a le comunica numele persoanei care conducea de fapt autoturismul.

Astfel, voar... mai detaliat constata și atrage la răspundere contravențională persoana respectiva chiar dacă aceasta nu se află în arepublica Moldova, este problema persoanei respective.

Succes.

13 iulie 2019