Lasarea in primejdie

29 aprilie 2019 63

Salut. Pe 23 martie am fost chemat afara de un "prieten" ca sa fiu batut de 3 indivizi. "Prietenul" a stiut, eu nu. Am fost lasat jos, abia m-am putut ridica de jos. El s-a ascuns si dupa ce am fost batut m-a intrebat ironic "ai vorbit cu ei?" I se poate face dosar penal pentru "Lasare in primejdie"?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Discutabil.
Lăsarea in primejdie există atunci cand acea persoană ar fi vazut ca VA AFLATI DEJA într-o stare periculoasa pentru viata Dvs, si nu ar fi ajutat.
Din cele spuse, persoana respectiva nu a vazut ca erati la pământ/bătut, si a plecat, fara a va acorda ajutor sau... mai detaliat fara a chema ambulanta.
Oricum, trebuie sa va adresați la Poliție. Eventual, acea persoană poate fi considerata complice la fapta celorlalti 3 indivizi - vatamare corporală.

30 aprilie 2019