Leasing neplatit in Anglia

2 aprilie 2019 85

Buna ziua! Poate o sa fiu judecata, dar imi asum acest risc. Pana acum un an am locuit in Anglia, unde am cumparat o masina in leasing, pentru care am platit 2 ani. Mai aveam doar aproximativ un an de plata, a aparut o situatia acasa si a trebuit sa plec, cu gandul ca o sa ma intorc. Am platit rata inca o luna, dar n-am mai putut sa ma intorc. Prin urmare, nu am mai platit ratele. Cum s-ar mai putea rezolva problema pentru a ma putea intoarce macar in vizita fara a avea probleme? Va rog mult, astept un raspuns si va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Nicu,

Dvs ați procurat un automobil într-o altă jurisdicție, sub imperiul unei legi străine ceea ce ne pune în imposibilitatea de a va consulta.

Ceeq ce am putea sa va recomandăm este sa luați legătura cu compania de leasing căreia ii datorați bani cu scopul de a încerca să soluționati problema... mai detaliat amiabil.
Explicați motivele imposibilității de a reveni și manifestați voința de a soluționa amiabil nu doar prin vorbe ci și prin fapte și anume achitați parțial pentru început o suma din plata restantă.

2 aprilie 2019