Legalitatea actiunilor executorului judecătoresc

5 octombrie 2021 54

Bună ziua. Ce acțiuni pot întreprinde in privinta unui executor judecătoresc, care nu vrea sa deblocheze contul social al copiilor? Acesta insista sa achit integral datoria față de o companie de creditare in marime de 7.315 lei. Eu alt venit nu am deocamdată. Executorul refuza sa deblocheze contul și copii stau flămânzi.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Scrieți în mod urgent o plingere in adresa UNEJ pe numele acestuia prin care sa solicitați atragerea la răspundere și luarea măsurilor necesare de scoatere a sechestrul de pe card aplicat în mod ilegal contrar prevederile Codului de Executare.

Va recomandam inițial sa va adresați cu o cerere in scris... mai detaliat către executor să ridice sechestrul iar in cazul in care refuza să depuneți plingerea la care am făcut referire supra cu anexarea dovezii prin care ați solicitat mai întâi acest fapt de la executor dar a rămas nesatisfăcută.

9 octombrie 2021