Legalitatea dobinzii contractuale de 18% lunar

5 august 2016 98

Este legala stabilirea marimii de 18% lunar intr-un contract de micro-credit?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut,

De fapt, rata dobînzii la împrumut se apreciază în raport cu perioada de un an calendaristic (365 zile).

Astfel, în cazul împrumutului Dvs rata dobînzii este de 216 % anual (18% * 12 luni).

Codul Civil (art. 868) prevede că orice înțelegere prin care s-a stabilit o rată a dobînzii care nu... mai detaliat este în relație rezonabilă cu rata de bază stabilită de Banca Națională a Moldovei – este nulă de drept.

Este evident și nu necesită probe suplimentare faptul că rata de 216 % anual nu se află în relație rezonabilă cu rata de bază stabilită de BNM (actualmente – 10 %)

Din aceste considerente, clauza cu privire la dobîndă stabilită în Contractul Dvs este nulă în partea ce depășește rata BNM, astfel incit Dvs sunteți obligată să achitați dobînda în mărime de doar 10 % anual (0,83% lunar), sau alt procent stabilit pentru o anumită perioadă anterioară de timp de către BNM. (arhiva ratelor de bază o puteți consulta la adresa http://bnm.md/ro/search?hashtags[0]=rata de baza )

Important este de menționat faptul că această clauză va fi nulă după cum este descris mai sus, chiar dacă împrumutătorul Vă insinuează că Dvs ați semnat și ați fost de acord cu 18% lunar. Or, aici merge vorba de nulitate absolută, care nu poate fi înlăturată/confirmată prin nici un fel de acorduri între părți.

5 august 2016