Legalitatea incalzirii peretilor exteriori ai apartamentului

8 noiembrie 2018 87

Doresc sa izolez termic suprafata exterioara a peretilor apartamentului cu polistiren. Cat de legal este acest lucru? Pot sa o fac fara careva permisiuni? Si daca lucratorii deterioreaza acoperisul casei, cine va purta raspunderea?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Se pot executa fără certificat de urbanism pentru proiectare şi fără autorizaţie de construire lucrările care nu modifică structura de rezistenţă, aspectul exterior, caracteristicile iniţiale ale construcţiilor şi ale instalaţiilor aferente. Din categoria acestor lucrări fac parte:
lucrări de finisări exterioare, dacă nu se modifică elementele de faţadă şi soluţiile... mai detaliat cromatice.
****
Pentru prejudiciiile cauzate de antreprenor răspunde antreprenorul.
***
Puteti coordona cu ACC efectuarea lucrărilor, prin obtinerea unei permisiuni scrise. Insa aceasta nu este obligatoriu, doar pentru o siguranță in plus.

8 noiembrie 2018