Legalizarea casei construite in 1986

7 iulie 2022 99

Buna ziua. Intr-o curte cu o casa de colhoz (constructia 1), care a ramas mostenire mezinului, in 1986 a fost construita inca o casa (constructia 2) de catre fratele mai mare, dar aceasta nu a fost legalizata. Ambele familii au vize de resedinta in constructia 1, care a fost privatizata in anul 1998, la care privatizare au participat ambele familii. In prezent constructia 2 nu are niciun act. Cum pot fi perfectate actele pentru constructia 2 fara participarea familiei mezinului (sunt plecati peste hotare, dar si comunicarea nu e din cele mai bune)? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Stanislav vă adresați la Agenția multifuncțională din raion - Cadastru pentru a perfecta un document de confirmare, că există o așa construcție și mai apoi în judecată, dar o să trebuiască să vorbiți și cu fratele, precum că el nu are pretenții la a 2 casă, adică el depune... mai detaliat un dezacord la notar, că nu are pretenții la această casă.

8 iulie 2022