Legalizarea copiilor buletinului și pașaportului

9 ianuarie 2023 48

Bună ziua. Adun dosarul pentru redobândirea cetățeniei române. Pentru asta, trebuie să legalizez copiile buletinului și pașaportului moldovenești la un notar în România, iar restul actelor la notarii din Moldova? Am înțeles că recent a fost introdusă o astfel de normă.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Alina.
Toate copiile actelor din dosar trebuie autentificate notarial.
din decembrie 2021 toate actele trebuie apostilate, inclusiv și copiile autentificate.
Însă apostila nu se aplică pe actele de identitate, respectiv pentru a ocoli acest impediment, copia buletinului
și pașaportului se autentifică la un notar în România.lista actelor necesare le găsiți pe... mai detaliat pagina respectivă
http://cetatenie.just.ro/articolul-11-2/

9 ianuarie 2023