Legea 10

22 iunie 2017 48

Domnule avocat,
In anul 1999 am mers la Notar si, printr-un Certificat de mostenitor, am renuntat la partea ce-mi revenea dupa sotul decedat, fiicelor mele. Este vorba despre un loc de veci. In Certificatul de Mostenitor, este scris ca sunt "straina de succesiune prin renuntare, conform incheierii finale". (Nu am incheierea)
In anul 2001 subsemnata am depus solicitare (am uitat de renuntare) la PMB pentru despagubire casa demolata, care a apartinut sotului, pe Legea10.
Primaria a spus, la audienta, ca nu am dreptul, pentru ca am renuntat.
Notarul a spus ca nu nu poate indrepta eroarea.
Va rog sa-mi spuneti daca mai pot indrepta eroarea in justitie. (Eu sau fetele)
Contra cui ?
Cu multumiri.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua, Doamna!
Acest portal cuprinde juristi care consulta in privinta legislatiei Republicii Moldova. Pentru Romania accesati portalele de specialitate de acolo.

22 iunie 2017