Legea 290 din 16 decembrie 2016

10 august 2017 196

Curtea Constituțională a decis ca pensionarii care continuă să lucreze pot beneficia de recalcularea pensiei, în baza contribuției la fondul de pensii, efectuată după data la care aceștia și-au realizat dreptul la pensie. Insa legea 290 din 16 decembrie 2016 include aceasta prevedere doar pentru persoanele care se vor pensiona conform noii legi, adica cei pensionati de la 1 ianuarie 2017. Intrebare: A fost atacata in judecata aceasta prevedere discriminatorie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Legea privind sistemul public de pensii la art. 33, normă care a constituit obiectul de sesizare a Curții Constituționale pe motiv de excepție de neconstituționalitate (sesizare care a fost respinsă tocmai pe motiv că s-a adoptate Legea nr. 290 din 16.12.2016), la alin. (4') soluționează această disproporție, dispunând că... mai detaliat pensionarii care activează sau au activat în cîmpul muncii după realizarea dreptului la pensie pentru limită de vîrstă în condițiile legii pot solicita reexaminarea pensiei nu mai des decît o dată la doi ani, cu condiția că pensia calculată conform formulelor din anexe, părți integrante ale prezentei legi, este mai mare decît pensia aflată în plată.

Deci, nu mai există nici o discriminare la moment.

Succese!

23 august 2017