Legea contra agresarii cadrelor medicale

16 iulie 2018 101

Buna! As dori sa stiu daca a fost aprobata legea cu privire la agresarea lucratorilor medicali

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Baciu
  • Jurisconsult

Bună ziua,
Probabil vă referiți la modificarea Codului contravențional.
Răspunsul este unul afirmativ, vedeți art. 77 indicele 2 din Codul contravențional.
Pentru confortul dumneavoastră, vedeți conținutul articolului:
”(1) Ultragierea lucrătorului medical, adică jignirea premeditată a onoarei, demnității sau reputației profesionale a acestuia în exercițiul funcțiunii,
se sancționează cu amendă de la 10 la 25... mai detaliat de unități convenționale aplicată persoanei fizice.
(2) Ultragierea lucrătorului medical însoțită de acte de huliganism și/sau vătămare corporală, dacă aceste acțiuni nu constituie infracțiune,
se sancționează cu amendă de la 50 la 150 de unități convenționale aplicată persoanei fizice sau cu arest contravențional de până la 15 zile.”.

16 iulie 2018