Legea cu privire la petitionare a fost abrogata

21 iulie 2019 113

Legea cu privire la petitionare a fost abrogata. Dupa care acte normative asemanatoare Legii cu privire la petitionare urmeaza sa ne ghidam acum? Oare dupa noul Cod administrativ, in care sunt prevazute doar raporturile cu autoritatiile publice? Insa Legea cu privire la petitionare prevedea modalitatile de examinare a petiţiilor adresate de cetăţeni organelor de stat, întreprinderilor, instituţiilor şi organizaţiilor, în scopul asigurării protecţiei drepturilor şi intereselor lor legitime.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Coul admimistrativ acum precede procedura de interacțiune cu organele de stat.

E un dezastru filozofic, dar e ceia ce avem.

22 iulie 2019