Legea despre clasa de salarizare

11 decembrie 2023 3

Buna ziua. Sunt invatatoare la clasele primare cu stagiu de munca 36 ani. Am studii medii de specialitate, nu superioare. Recent salariul mi-a fost redus cu 5 clase de salarizare. Este corect asa ceva?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă pentru învățător al claselor primare sunt necesare studii superioare atunci posibil e corect că au fost reduse 5 clase.
În punctul 1. din Note din anexa nr. 7 a Legii 270/2018 este prevăzut:
1. Cerințele minime de calificare pentru ocuparea funcțiilor didactice în învățământul general (educație timpurie, învățământ primar, gimnazial și... mai detaliat liceal), învățământul profesional tehnic și în învățământul superior sunt stabilite în Codul Educației. Față de personalul cu funcții de execuție care nu întrunesc cerințele respective se aplică norma prevăzută la art. 12 alin. (9) din prezenta lege.

Articolul 12. Salariul de bază
(9) Persoanele care nu au absolvit nivelul necesar de studii pentru ocuparea funcției beneficiază de salariul de bază, prevăzut de prezenta lege pentru aceste funcții, redus cu 5 clase de salarizare succesive.

11 decembrie 2023