Legea din 20 octombrie 2017

7 noiembrie 2018 57

Buna ziua. In 2017 a fost adoptata o lege care va intra total in vigoare din 1 ianuarie 2019. Legea include anumite modificari in Codul penal si Codul de procedura penala, si anume ofera posibilitatea reducerii pedepsei penale ca recompensa pentru aflarea in arest in conditii contrare art. 3 CEDO. Coeficientul este doua zile de inchisoare pentru o zi de arest preventiv. Intrebare: este aplicabila aceasta lege, conform principiului retroactivitatii ori altui principiu, si persoanelor deja condamnate pana in 2019, sau se aplica doar persoanelor ce inca nu au o sentinta definitiva?

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, se aplica si fata de persoanele deja condamnate. Art. 10 alin (1) din Codul Penal, Legea penală care înlătură caracterul infracţional al faptei, care uşurează pedeapsa ori, în alt mod, ameliorează situaţia persoanei ce a comis infracţiunea are efect retroactiv, adică se extinde asupra persoanelor care au săvîrşit faptele... mai detaliat respective pînă la intrarea în vigoare a acestei legi, inclusiv asupra persoanelor care execută pedeapsa ori care au executat pedeapsa, dar au antecedente penale.

7 noiembrie 2018
  • Jurisconsult

Dl. Mihai, conform prezentei legi cet. Fiulat s-a folosit deja, lui i-a fost modificată sentința cu 1 an și 9 luni și nu legea nr.163 de la 20.10.2017, dar din 20.07.2017 DVS trebue să faceți rost de un certificat de P-13, unde depuneți o cerere și solicitați certificatul corespunzător, după... mai detaliat aceasta depuneți o cerere în instanță, eu m-am ocupat cu așa ceva, putem să avem o întîlnire privată, contactați tel. 068669950, succese.

3 ianuarie 2020