Legea Moldovei privind permisul de conducere strain

31 octombrie 2020 83

Am 17 ani si detin permis de conducere american. Am voie sa conduc in Moldova?

Jurist comments 1

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Persoana care solicită examinarea în vederea obţinerii permisului de conducere trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
a) să corespundă vîrstei:
de 16 ani - pentru subcategoriile AM, A1 şi B1;
de 18 ani - pentru categoriile B, BE, H şi subcategoriile A2, C1, C1E;
de 20 ani:
pentru categoria A, în cazul în care persoana face... mai detaliat dovada conducerii pe o perioadă de cel puţin 2 ani pe un motociclu din subcategoria A2;
pentru conducerea triciclului cu o putere ce depăşeşte 15 kW;
de 21 ani - pentru categoriile C, CE, F, I şi subcategoriile D1, D1E;
de 24 ani - pentru categoria A, D şi DE;

1 noiembrie 2020