Legea prevede pedepse pentru persoanele care crează liste cu numele, prenumele persoanelor, datele lor de contact (e-mail, telefon) si le pun in vanzare?

28 octombrie 2017 58

Deseori ma ciocnesc cu situatia in care primesc mult spam si de fiecare data imi dau seama ca acele mesaje sunt expediate spre multe adrese de e-mail. Deci, cineva face liste de adrese si le distribuie. Legea pedepseste persoanele care creaza liste cu numele, prenumele, numarul de telefon, adresele de e-mail ale persoanelor fara acordul lor si le pun in vanzare ori le distribuie in vreun oarecare mod?

Jurist comments 2

Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Adresati o plingere la Centrul National pentru Protectia Datelor cu Caracter Personal ! Eu au inspectori care verifica cine si cum a obtinut datele dstra ! Ulterior va puteti adresa in instanta pentru incasarea prejudiciilor (morale sau materiale) , pentru incalcarea datelor cu caracter personal !
Date de contact http://www.datepersonale.md/

30 octombrie 2017
Lucia Betisor
  • Parajurist
  • Contravenţii rutiere

Scrieţi o cerere la inspectroratoratul de poliţie dn raza dvs-tră de domiciliu sau dacă sunteţi angajat unei firme depuneţi şi o cerere la entinate, conform Legii privind datele cu caracter personal Articolul 29. Confidenţialitatea datelor cu caracter personal şi Articolul 30. Securitatea prelucrării datelor cu caracter personal

30 octombrie 2017