Legea privind pensionarea veteranilor

22 iulie 2020 92

Tatăl meu a făcut serviciul militar în Afganistan. Ultima lege spunea ca veteranii de război ies la pensie mai devreme (de la un an la trei). Respectiv ar trebui să iasă la pensie cu 3 ani mai devreme (la 60, nu la 63). Însă, la casa teritorială de asigurari sociale mi-au zis că aces lege e anulată. Este adevarat? Îmi puteți spune in baza cărei legi a fost modificată sau anulată legea menționată mai devreme. Mulțumim anticipat.

Jurist comments 2

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună
perioada în care a fost desfășurat serviciul militar, (indiferent unde) se calculează drept stagiu de cotizare la calcularea pensiei. Legea 156/1998 privind sistemul public de pensii prevede condițiile de pensionare.
Bărbații începând cu anul 2019 se pensionează pe vârstă la atingerea plafonului de 63 ani.
Se pot pensiona anticipat cei... mai detaliat care au desfășurat activități în condiții nocive sau grele, dar acolo mai sunt și alte condiții.

23 iulie 2020
  • Jurisconsult

Dl. Vasile, eu am să fiu mai concret în privința legii nominalizare, a fost adoptată la 14.10.1998-publicată la 12.„2.1998 în Monitorul Oficial nr. 111-113, art. 683. S-a modificat la 01.07.2019.

23 iulie 2020