Licenta de predare (activitati in limba engleza)

29 mai 2017 54

Buna ziua! Puteti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat? Vreau sa initiez o afacere mica, am o camera personala pe care vreau sa o amenajez pentru activitati in limba engleza pentru copii prescolari si scolari. Am 4 ani de facultate nefinisate la moment, pedagogie. Cum e posibil sa fac lucrurile in asa fel sa fie complet legale si ce este necesar pentru asta? Multumesc anticipat si o zi frumoasa !

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Olesea,

Activitatea pe care intenționezi să o desfășori nu necesită o licență și nu impune careva condiții.
În acest sens, este de ajuns să fondezi un SRL care să aibă ca domeniu de activitate predarea limbei engleze.

Mai mult, pentru a afla toate detaliile, vă puteți adresa la Camera Înregistrării de Stat,... mai detaliat ei sunt foarte deschiși în acordarea consultațiilor privind deschiderea unei afaceri.

29 mai 2017