Lichidare companie fara activitate cu datorii la bugetul de stat

16 august 2019 300

Buna ziua. Am un SRL care nu a avut activitate, dar a acumulat datorii la bugetul de stat si pentru deservirea conturilor bancare. Acum doresc sa o lichidez, la momentul de fata am aflat ca compania este in registru de radiere de la stat, insa exista datoria la buget si reprezentatntii fiscului au spus ca nu pot s-o lichidez pana nu achit datoria, adica obliga fondatorul nu SRL. In calitate de fondator, am intretinut SRL din mijloacele proprii mai multi ani, insa acum numai pot s-o finantez. Spuneti-mi, va rog, ce poate dispune instanta de insolvabilitate si care pot fi consecintele juridice pentru fondator sau administrator, fiind aceeasi persoana.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
La caz, reprezentanții fiscali, la etapa dată pot solicita intentarea procedurii de insolvabilitate, iar pe parcurs pot solicita atragerea la răspundere subsidiară a dumneavoastră, situație des întâlnită în ultimul timp, astfel, daca solicitarea de răspundere subsidiară va fi acceptată, datoria SRL va fi pusă pe seama dumneavoastră în calitate de... mai detaliat administrator.

17 august 2019