Lichidarea instituției

29 februarie 2024 2

Bună ziua. Ce se înțelege prin ”lichidarea instituției”? Dacă se schimbă denumirea și/sau gestionarul, dar profilul rămâne același, nu este doar reorganizare? Cum prevede legea? La lichidare, respectiva instițuție nu va mai presta tipul de servicii prestate anterior?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Citiți prevederile art.204-244 Cod civil și veți găsi răspuns la întrebările dumneavoastră.
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=138259&lang=ro#

29 februarie 2024
  • Jurisconsult

Buna dl. Gheorghe corect v-a orientat colegul dl. Sergiu, dar mai este și Codul muncii, eu vă propun să verificați art. 183-186 CM.

29 februarie 2024