Lichidarea ONG

23 octombrie 2018 60

Presedintele Asociatiei obstesti, care era si fondatorul acesteia, a murit. Au ramas datorii financiare. Cum ramane cu acestea, cine se ocupa? Oficial, organizatia nu are niciun membru inregistrat. Cum se lichideaza Asociatia obsteasca ori cine poate prelua activitatea acesteia?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Din cîte cunosc, fondator la ONG urmează a fi înregistrați minim 3 persoane, posibil în trecut au fost alte regului.
Instituirea, activitatea cît și încetarea activității ONG este prevăzută de lege http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=325424, pentru încetare vedeți prevederile art. 34-37, cît și urmează a fi luat în calcul Regulamentul de activitate a... mai detaliat acesteia.
La caz, în urma decesului fondatorului, drepturile și obligațiile acestuia urmau a fi preluate de către moștenitori ca urmare a deschiderii dosarului succesoral la notar în termen de 6 luni.
Informații suplimentare pot fi obținute prin contactarea directă a instituției ce ține evidența ONG-urilor adică Ministerul Justiției.

24 octombrie 2018