Licitatie castigata

20 martie 2018 34

Buna ziua. Am participat la licitatia unui apartament. Am castigat licitatia, suma indicata a fost achitata in 10 zile. Dosarul a fost trimis in judecata, a mai trecut o luna si nu am niciun raspuns. In ce termen poate trece bunul in favoarea mea, care sunt termenii?

Jurist comments 1

Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

In cazul in care va referiti la un bun imobil, dreptul de proprietate va trece din momentul inregistrarii dreptului in cadastrul bunurilor imobile prin intermediul Agentiei Servicii Publice.

Acestea sunt prevederile aplicabile in cazul vinzarii bunurilor sechestrate:
*****
Articolul 136. Confirmarea de către instanţa de
... mai detaliat judecată a procesului-verbal al licitaţiei
(1) În cazul în care dreptul de proprietate asupra bunului adjudecat la licitaţie trebuie să fie supus înregistrării de stat, executorul judecătoresc, după ce întocmeşte procesul-verbal al licitaţiei, transmite instanţei de judecată în a cărei circumscripţie se află sediul biroului său copia de pe procedura de executare pentru confirmarea procesului-verbal al licitaţiei.
(2) În termen de 5 zile de la primirea copiei de pe procedura de executare, instanţa de judecată constată legalitatea desfăşurării licitaţiei, pronunţînd în acest sens o încheiere motivată.
(3) În cazul în care constată neregularităţi în procedura de desfăşurare a licitaţiei care nu pot fi înlăturate de îndată, instanţa de judecată pronunţă o încheiere motivată în care indică măsurile pe care executorul judecătoresc urmează să le întreprindă.
(4) Încheierea instanţei de judecată poate fi contestată cu recurs.
(5) În cazul în care instanţa de judecată nu confirmă procesul-verbal al licitaţiei, executorul judecătoresc dispune desfăşurarea unei licitaţii repetate. În acest caz, acontul depus pentru licitaţia anterioară se menţine pentru licitaţia repetată.
*****

3 aprilie 2018