Licitatie executor judecatoresc

13 iunie 2018 65

Buna ziua! Intrebarea mea este urmatoarea: daca pana pe 26 Iunie cand are loc licitatia pentru un teren care face obiectul unei executari silite, achit toata suma restanta, licitatia se anuleaza?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

În mod normal așa ar trebuie. Ar fi bine totuși să mai vedeți părerea și restul juriștilor.

14 iunie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

In aceasta materie raporturile de ipoteca difera esential de cele cu privire la gaj, in sensul ca la gaj debitorul poate achita datoria benevol pina la vinzarea bunului.
Art. 31 alin. (6) si (7) din Legea cu privire la ipoteca reglementeaza dreptul Debitorului de a executa benevol obligatia urmarita PINA LA... mai detaliat EXPIRAREA TERMENULUI INDICAT IN PREAVIZ. Dupa expirarea acestui termen, Creditorul ipotecar nu este obligat sa Va accepte intentia Dvs., fiind in drept sa continue procedura de executare silita.
Totusi, solutia este oferita de norma de la art. 141 Cod de Executare > ”(..) dacă debitorul le-a achitat (datoriile) pînă la vînzarea bunurilor, executorul judecătoresc, prin încheiere, dispune încetarea vînzării celorlalte bunuri şi ridică sechestrul.”
Ar trebui sa fie in interesul creditorului sa accepte plata Dvs, deci puteti incerca aceasta solutie cu invocarea si a art. 141 Cod de Executare. In acest caz veti fi obligat sa compensati cheltuielile creditorului ce tin de pastrarea bunului si alte cheltuieli legate de procedura de executare silita, cat si cheltuielile executorului judecatoresc.
Informativ - la licitatie poate participa orice persoana, inclusiv si fostul Debitor.
Succes!

14 iunie 2018