Limitarea despagubirilor in caz de accident

6 iulie 2023 2

Buna ziua. Am fost implicata intr-un accident rutier. Soferul care a provocat accidentul si-a a recunoscut vina si am mers pe calea amiabila la compania lui de asigurare. Compania a spus ca nu ofera mai mult de 15 mii lei cu titlu de despagubiri. Eu presupun ca vor fi cheltuieli mai mari decat suma maxima pe care o poate oferi compania de asigurare. Are asiguratorul dreptul legal sa impuna o asemenea limita la plata despagubirilor, dat fiind faptul ca pagubele pot fi mult mai mari, de ex., paguba totala? Cum sa procedez pentru ca asuguratorul vizat sa acopere in totalitate dauna?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua Ana, acordul de constatare amiabila se intocmeste in cazul in care suma pagubei nu depaseste 15 mii lei.
In cazul in care dvs considerati ca paguba va depasi aceasta suma , urmeaza sa va adresati la politie, impreuna cu persoana vinovata, pentru a inregistra cazul. In decurs de... mai detaliat 30 zile politia emite dosarul contraventional, care urmeaza sa il prezentati companiei de asigurare, in cazul respectiv asiguratorul nu are temei legal de a va refuza.

Sper ca am fost destul de explicit, daca aveti intrebari suplimentare puteti sa mi le adresati pe email : rotaru.help@gmail.com

7 iulie 2023

Multumesc mult pentru raspuns.

17 iulie 2023