Lipsa carnetului de munca in cererea pentru indemnizatia de maternitate

2 august 2018 28

Buna ziua. Am lucrat oficial in trecut o perioada scurta si nu mi s-a perfectat carnet de munca. Acum firma exista doar oficial, sediul exista doar in documente. Fizic nu este nimeni in tara care ar putea raspunde de acest fapt. Acum ca am, nascut as vrea sa primesc indemnizatie lunara, dar am primit refuz de la CNAS pentru ca nu am carnetul de munca si nu stiu cine ar putea sa mi-l elibereze in afara de firma unde am lucrat. Mentionez ca la CNAS pe site-ul oficial este specificat faptul ca pot primi indemnizatie cu o declaratie pe propria raspundere ca nu lucrez nicaieri (au zis ca nu mai merge asta, ca e veche legea). Va rog sa ma ajutati cu un raspuns - unde sa ma adresez, la ce organ de stat ca sa mi se acorde indemnizatia. Va multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Ar fi cazul să încercați să interpelați de la CNAS, CNAM, Fisc despre achitarea de către angajator cotizațiile și impozite.
Dacă se confirmă această informație, atunci se consideră că ați fost oficial angajată, si încercați să prezentați toată informația în cauză la CNAS.
În privința indemnizației este vorba doar de CNAS.

20 septembrie 2018