Lipsa testamentului

24 februarie 2018 139

Si daca totusi termenul de 6 luni a trecut ba chiar mai mult (de la deces a trecut 1 an si 5 luni) si testamentul lipseste, se facem in acest caz???

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Depuneti o cerere in procedura repunerii in termenului de acceptare a succesiunii!

24 februarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua D-na Tatiana,
De fapt, aveți la dispoziție doua soluții, nu conteze care o veți alege oricum mai întâi trebuie să vă adresați în instanța de judecată.
Soluțiile sunt:
1. Depunerea unei cereri și solicitarea prelungirii termenul de acceptare a succesiunii. Termenul poate fi prelungit cu până la 3 luni.
2. Depunerea... mai detaliat unei cereri de constatare a faptului acceptării succesiunii prin intrarea în posesia de facto a bunurilor.
Indiferent de felul de acțiune ales acesta se depune în instanța de la locul aflării bunurilor

24 februarie 2018