Lipsa trusei medicale/stingătorului (termenul de valabilitate a acestora)

19 martie 2021 59

Salutare! Conform cărui articol din CC RM se sancţionează lipsa trusei medicale și a stingătorului (sau existenţa lor cu termen expirat)? Mersi
.

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

Codul Contravențional nu prevede sancțiuni în caz că din mașină lipsește trusa de prim ajutor sau stingator, totuși trebuie să cunoașteți că fără aceasta nu puteți trece testarea tehnică a autovehicului, trusa medicală fiind unul dintre elementele obligatorii.

26 martie 2021