lit. y¹) art. 86 din CM “deținerea de către salariat a statutului de pensionar pentru limita de vîrstă”

31 octombrie 2017 246

Buna ziua. Conform modificarilor recente in Codul Muncii, salariatii care sunt pensionari vor fi concediati sau vor fi incheiate noi CIM. Intrebarea: cum putem evita aceasta discriminare? Pe ce articol ne putem baza, fiind un angajat la IS cu vechime de munca de peste 40 ani.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Cristina,

Norma data oferă un drept angajatorului de a concedia salariatul pe acest motiv și nicidecum nu-l obligă, astfel angajatorul dacă nu consideră rentabilă concedierea și își dorește ca salariatul să activeze în continuare atunci nu desface CIM.

31 octombrie 2017