Litigii cu vecinii

5 mai 2019 284

Vecinii cu 10 ani în urma au făcut o construcție care a înaintat cu 0,5 m pe terenul meu. Acum ei doresc sa perfecteze și documente pe aceasta bucățică de teren. Eu am fost tot timpul împotrivă, acum au ajuns și la amenințări. Cu ce documente pot merge în instanță de judecată, la ce instante sa ma adresez?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
Va adresați la instanța de la locul aflarii pîritului,
La caz, nu puteți fi obligat să renunțați la bun sau la cota parte din bun
În caz de amenințări, adresațivă la poliție cu plîngere.
În instanță va adresați cu acte probatorii a dreptului de proprietate cit și probe ce confirmă încălcarea dreptului... mai detaliat de proprietate, urmează a fi administrate acte constatatorare ce țin de suprafața fiecărui lot în parte cît și hotarele dintre acestea, care sunt limitele depășite, cît și eventuale prejudicii cauzate.
Puteți solicita demolarea construcției și înlăturarea oricaror incoveniențe și limitari a dreptului de proprietate asupra terenului ce va aparține.
Puteți informa în acest sens agenția pentru supravegherea tehnică și administrația locală privind legalitatea lucrărilor de construcție, problema este una complexă.

6 mai 2019
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

La cele invocate de colegul meu mai pot adăuga că dvs sunteți îndrept sa tolerați depășirea iar în schimb să solicitați de la vecin contravaloarea terenului ocupat .

6 mai 2019