Litigiu cu administratia blocului

26 februarie 2024 3

Buna ziua. Vreau sa dau in judecata administratia blocului. Motivul este ca a amenajat in mod ilegal si abuziv un teren sportiv, care prezinta pericole pentru bunurile mele (geamuri, plase). Ce fel de cauza (civila, administrativa etc.) pot sa initiez, pe cine sa indic ca parat, daca actualul administrator pleaca din post in aprilie 2024?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na Viorica, DVS o să acostați administratorul, care o să activeze la cel moment. Eu vă propun să încercați la primnărie sau pretură să soliționați chastiunea dată și mai apoi în instanță, pe cale civilă.

26 februarie 2024
Iulia Ghețivu
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua, urmează să stabiliți în ce condiții a fost amenajat terenul sportiv, dacă aceasta a fost decizia aprobată de adunarea generală a ACC, ș.a., care ar proba ilegalitatea instalării.
În general, ca pârât se indică subiectul care a instalat în opinia dvs ilegal terenul sportiv, fie ACC, fie o altă... mai detaliat persoană.

26 februarie 2024