Livretul militar

3 martie 2022 153

Buna ziua. Am absolvit cursurile la catedra militara si mi-a fost eliberat livret militar! Acum, pentru a pleca peste hotare, este nevoie sa ma scot de la evidenta sau trebuie sa anunț pe cineva? Care e procedura?

Jurist comments 4

Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Salut , nu are nici o legatura faptul ca ai absolvit catedra militara cu parasirea tarii.
Poti parasi hotarele RM in conditii generale, la fel precum o fac toti cetatenii.

4 martie 2022
  • Jurisconsult

Buna Ananie, poți pleca din țară, fără a te pune la evidență militară, asta e sarcina comisariatelor militare să ducă evidența, e un simplu lucru, am uitat.

5 martie 2022
Andrei Țurcan
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

De dorit să anunțați centrul militar unde plecați peste hotare dacă este pentru o perioadă îndelungată sau nu cunoașteți pe ce perioadă vă veți reține. Asta deoarece în calitate de rezervist puteți fi teoretic mobilizat în caz de ceva. Acum vedem din cauza războiului în Ucraina că nimic nu este... mai detaliat exclus.

Am avut situații când persoane fără catedra militară, cu statut de recruți erau căutați deoarece nu au anunțat unde au plecat. Deci formal pot fi temeiuri - amendă contravențională pentru neanunțarea schimbării domiciliului, plecarea peste hotarele țării pe o durată îndelungată etc.

9 martie 2022
  • Jurisconsult

Noroc Andrei, de ce sperii pe om cu contravenți administrative, adă conținutul articolului din Codul contravențional și nu mai speria pe om cu războiul din Ucraina, lasă statul să se bată capul de război.

9 martie 2022