Loc de parcare

4 decembrie 2018 46

Salut! Am si eu o intrebare, pe care as dori sa o rezolv cu ajutorul vostru. Langa casa unde locuesc este un bloc cu 5 etaje de birouri. Blocul are locuri de parcare, dar tot timpul nu ajung.Clientii lor isi parcheaza masinele in fata casei mele de locuit si ocupa tot timpul parcarea noastra. Cand vin seara de la serviciu, se intimpla sa nu am loc in fata casei si parchez masina in parcarea lor, daca este loc liber acolo. Cand ma vede directorul ca ma parchez, iese tot timpul si-mi spune sa iau masina din parcarea lor, pentru ca este parcare privata. Intrebarea suna asa: in fata blocului se permite parcarea masinilor care apartin unor persoane ce nu locuiesc in blocul respectiv?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Trebuie sa vedeti la Cadastru care sunt limitele terenului aferent blocului in condominiu. Daca parcare se încadrează in aceste limite, proprietarii din condominiu pot interzice accesul la parcare pentru terți, pe același argument : "proprietate privată".

6 decembrie 2018