Locatiunea terenului

6 iunie 2021 17

Buna ziua. Am un teren si un prieten doreste sa-l ia in chirie. Am convenit sa incheiem un contract de locatiune pe 1 an. Trebuie sa autentificam contractul mentionat la notar sau nu? Stiu ca atunci cand am cumparat terenul, am autentificat la notar contractul de vanzare-cumparare, insa nu stiu daca trebuie sa fac asta si acum.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Dreptul civil
  • Dreptul muncii
  • Dreptul familiei
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua DMn.Sergiu,
Potrivit Codului Civil contractul de arenda nu necesită autentificare notarială.
La fel potrivit art.1294, contractul de arendă încheiat pe un termen de 1 an de zile necesită înregistrat în registrul contractelor de arenda ținut de primăria localității în a cărei rază teritorială se află terenul arendat. În cazul în... mai detaliat care terenurile și alte bunuri agricole date în arendă sînt amplasate pe teritoriul mai multor localități, arenda se înregistrează la primăria fiecăreia dintre aceste localități.
Mult succes.

9 iunie 2021