Locatiunea unei incaperi

10 aprilie 2019 23

Am fost Directorul unei companii care a incheiat un contract de locatiune a unei incaperi. Contractul a fost incheiat intre compania unde eram director si compania locatorului. La moment compania mea are alt director care refuza sa achite chiria. Intrebarea este: cine poarta raspunderea? Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna D-le Nicolae

Odată ce contractul de locațiune a fost încheiat între două persoane juridice, acestea și-au asumat anumite obligații una față de cealaltă. Astfel, obligația de plată a chiriei lunare pentru locațiunea bunului îi revine persoanei juridice care are calitatea de „Locatar”, ci nu administratorului societății comerciale deoarece, ultimul nu... mai detaliat este parte la contract ci a acționat ca reprezentant legal din numele și pe contul societății comerciale (Locatarului).

11 aprilie 2019