Locuință fără stăpân

6 februarie 2021 6

Locuiesc într-un cămin familial. În camera învecinată locuia un bărbat fără familie, care a decedat 4 ani în urmă. De atunci nimeni nu a mai locuit acolo, camera e încuiată de o altă vecină, iar datoriile vin mai departe pe numele fostului locatar. E posibil de cumpărat aceasta cameră?

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform art. 2190 și alin. 2, art. 2389, Codul Civil:

Articolul 2190. Dreptul statului la moștenire
În cazul în care defunctul nu are rude și nici soț supraviețuitor sau aceștia nu pot moșteni din anumite motive, moștenitor legal este statul.

Articolul 2389. Devoluțiunea și renunțarea la moștenire
***
(2) Statul nu poate renunța la... mai detaliat moștenirea legală.

Deci, bunul imobil nu poate fi fără stăpîn, dacă nu există niciun moștenitor, atunci moștenitorul este statul, adresați-vă la Primărie.

Servus

8 februarie 2021