Locuință și pensia alimentară

24 ianuarie 2023 68

Bună ziua. Prin hotărârea instanței a fost stabilit că soțul trebuie să achite pensie alimentara pentru copii, plus ajutor pentru soție. Dacă însă tatăl le oferă mamei si copiilor locuința (cumpărată de el înante de căsătorie) ca ei să locuiască acolo până la atingerea majoratului de către copii, mai trebuie să achite și pensie alimentară?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua!
Depinde la ce înțelegere ajung foștii soți.

În orice caz, prin hotărâre s-a stabilit încasarea pensiei de întreținere și tatăl copilului este obligat să o achite. Faptul că el permite mamei și copilului să locuiască în casa lui nu îl scutește de plata pensiei alimentare, dacă nu s-a stabilit prin... mai detaliat acord comun altfel.

Dacă ei ajung de comun acord ca în locul achitării pensiei alimentare să permită ca mama și copilul să locuiască în locuință, atunci aleg această cale și semnează un acord.

25 ianuarie 2023